09:00-10:00
Tartu Annelinna Gümnaasium
|
Liikumine ajas ja ruumis (keeles, kirjanduses, muusikas ja kultuuris)
Diana Joassoone, Julia Trubatšova
Aja kategooriat saab tutvustada erinevatel viisidel erinevate õppeainete kaudu, lähtudes õpilaste vanusest. Haridusfestivali õpituba on mõeldud põhikooli ja gümnaasiumi õpetajatele. Õpitoas püüame otsida ennast läbi suhestamise ajaga.
Diana Joassoone on eesti keele ja kirjanduse õpetaja põhikoolis ja gümnaasiumis. Julia Trubatšova on algkooli ja gümnaasiumiastme õppejuht, muusikaõpetaja.
Õpituba toimub Tartu Annelinna Gümnaasiumi ruumis A203.
|
09:00-10:00
Tartu Annelinna Gümnaasium
|
Praktilisi võtteid kirjutamisoskuse arendamiseks keeletunnis
Vivika Nõmme
Töötoa sissejuhatuses tuuakse välja, miks on kirjutamine tunnis vajalik ja milline peab olema kirjutamisharjutus.
Töötoas tutvustatakse, kuidas arendada kirjutamisoskust keeletunnis. Pakutakse välja kirjalikke tutvumisharjutusi, sissejuhatusharjutusi, loovharjutusi, kuulamisharjutusi, grammatilisi harjutusi ja mänge. Saab ka praktiliselt kirjalikke harjutusi teha.
Vivika Nõmme on keelekümbluse ja eesti keele kui võõrkeele õpetaja. Talle meeldib ise õppida ja õpetada. Koolis on Vivika Nõmme töötanud 33 aastat.
Õpituba toimub Tartu Annelinna Gümnaasiumi ruumis A443.
|
09:00-15:00
Tartu Veeriku Kool
|
Liikumisõpetuse ainekava kogemusseminar
Evaliis Seiler, Gerli Odrusk
Kogemusseminaril tutvustatakse liikumisõpetuse uue ainekava valdkondi ja õpitulemusi. Toimuvad praktilised tegevused nii siseruumides kui ka õues. Seminari läbiviijad tutvustavad oma kooli ainekava ja annavad ka teistele juhtnööre kooli liikumisõpetuse ainekava koostamiseks. Kogemusseminar sisaldab:
- uue liikumisõpetuse ainekava valdkondade ja õpitulemuste tutvustust;
- praktilisi tegevusi nii sees kui õues (kaasa sportlikuks tegevuseks vajalik riietus)
- oma kooli ainekava tutvustust;
- juhtnööre kooli liikumisõpetuse ainekava koostamiseks
Evaliis Seiler (Tartu Veeriku Kool) ja Gerli Odrusk (Nõo Põhikool) on läbinud liikumisõpetuse uue ainekava koolitajate 90-tunnise koolituse ning läbi viinud selle teemaga seotud koolitusi.
Koolitajad on ise juba eelnevalt kehalise kasvatuse tunnis rakendanud uue liikumisõpetuse ainekava põhimõtteid. Nende jaoks on kõige olulisem tekitada õpilastes rõõm liikumisest ja tahe aktiivselt tegutseda. Evaliis ja Gerli peavad oluliseks, et igaüks leiaks võimaluse sportimiseks ka väljaspool koolitundi.
Õpituba toimub Tartu Veeriku Kooli ruumis 228.
|
09:00-10:00
Tartu Annelinna Gümnaasium
|
Väärtused ja keel. KiVa-tund 1. klassis
Ellen Strohmann, Katre Maidla, Jekateriina Kuusik
Tartu Annelinna Gümnaasiumi algklasside õpetajad jagavad Mauruse kirjastuse "Jutulinna" õppekomplekti põhjal oma kogemusi KiVa-tundide läbiviimisel ja väärtuskasvatuse lõimimisel üldõpetusliku õppega. Fookuses on eesti keelt mitte-emakeelena õppija sõnavara rikastamine praktiliste tegevuste kaudu. Õpitoas osalejad saavad näpunäiteid ja materjale väärtuskasvatuse teemade käsitlemiseks.
Õpitoa läbiviijad töötavad Tartu Annelinna Gümnaasiumis klassiõpetajatena ning neil on suur kogemustepagas muukeelsete laste õpetamisel.
Õpitbuba toimub Tartu Annelinna Gümnaasiumis, ruumis B363.
|
09:00-10:00
Tartu Annelinna Gümnaasium
|
Tehisintellekti rakendamise võimalused õppetöös
Kalev Uiga ja Sergei Maltšenko
Õpitoas räägitakse tehisintellekti kasutusvõimalustest õppetöös ja tuuakse näiteid kasulikest tehisaru rakendustest.
Kalev Uiga ja Sergei Maltšenko on Tartu Annelinna Gümnaasiumi uurimistööde juhendajad.
Õpituba toimub Tartu Annelinna Gümnaasiumi ruumis A240.
|
09:00-10:00
Tartu Annelinna Gümnaasium
|
Nelja-aastane kogemus IT-mooduli õpetamisel
Mykhailo Dorokhov
Alates 2020. aastast on Tartu Annelinna Gümnaasiumis uus valikmoodul: IT-moodul. See ühendab endas Pythoni programmeerimiskeele õppe ja projektipõhise meeskonnatöö, annab sissejuhatuse IT-tööstusesse ja karjäärinõustamisse.
Õpitoas räägime kogemustest:
- muutused ja muudatuste juhtimine nende nelja aasta jooksul;
- milline võiks olla kõige sobivam digiõppekeskkond (Discord, Replit, Notion);
- efektiivsete õpetamisevõtete kogum (popkultuuri viited, analoogid, päriselust inspireeritud kodused ülesanded ja astmeline õpe);
- üritused (külalistunnid, "Ükssarviku" filmiseanss, Tartu Ülikooli Delta keskuse külastus ja Pipedrive'i kontori külastus).
Mykhailo Dorokhov tuli Eestisse välistudengina ja lõpetas Tartu Ülikoolis tarkvaratehnika magistriõppe cum laude. Ta on varem töötanud Tartu Ülikoolis, aga praegu tegutseb Pipedrive'is, kus ta on tarkvarainsener, praktikajuht, uurimuste koordinaator ning õppe- ja arendusjuht. Mykhailo töötab ka õpetajana kahes Tartu koolis: Tartu Annelinna Gümnaasiumis ja Jaan Poska Gümnaasiumis. Ta soovib aidata kaasa Eesti hariduse arengule ja loodab, et saab aidata Eestit samamoodi, nagu Eesti toetas tema arengut tudengina.
Õpituba toimub Tartu Annelinna Gümnaasiumi ruumis A239.
|
09:00-10:00
Tartu Annelinna Gümnaasium
|
Valikaine “Kaasaegne kultuur” õpetamise kogemus
Pavel Babtšenko, Julia Trubatšova
Õpitoas esitatakse lühiülevaade moodulist "Kaasaegne kultuur". Moodul koosneb kolmest õppeainest, milleks on „Nüüdiskunst", „Raamatuklubi" ja „Kaasaegne vene kirjandus Eestis“. Õpitoas räägitakse kaasaegse kirjanduse ja kunsti integreerimise kogemusest gümnaasiumi õppekavasse; käsitletakse mõningaid õpetamise kitsaskohti, mis on kujunenud kultuurilise ja poliitilise olukorra tõttu; arutletakse õpetamise iseärasuste üle seoses üleminekuge eestikeelsele haridusele. Õpituba võib olla kasulik ja huvitav keele- ja kirjanduseõpetajatele ning neile, kes eelmisel aastal osalesid õpitoas "Kirjanduse tunnid visuaalkultuuri ajal".
Pavel Babtšenko on vene keele ja kirjanduse õpetaja ja kunstihuviline, "Kaasaegse kultuuri" mooduli autor, Tartu Annelinna Gümnaasiumi raamatuklubi juht.
Julia Trubatšova on Tartu Annelinna Gümnaasiumi algkooli/gümnaasiumiastme õppejuht ja muusikaõpetaja.
Õpituba toimub Tartu Annelinna Gümnaasiumi ruumis A242.
|
09:00-10:00
Tartu Annelinna Gümnaasium
|
Kiirustame aeglaselt
Marjam Paap
Kogu aeg on kiire – küll ei jõua nii palju materjali läbi võtta kui erinevaid kavad ja plaanid ette näevad, küll on ülesandeid nii palju, et paratamatult tekib tunne, et 24 tunnist ööpäevas ei piisa… Kuidas jõuda selle kiirustamise juures õpilasteni, et kõik tunneksid end grupis või rühmas mugavalt? Kuidas panna taas õpilaste silmad särama, äratada neis soov õppida, arendada neist tublid ennastjuhtivad õppijad? Arutleme nendel teemadel ja jagan oma kogemusi.
Marjam Paap on Tartu Annelinna Gümnaasiumi inglise, prantsuse ja hispaania keele õpetaja.
Õpituba toimub Tartu Annelinna Gümnaasiumi ruumis A239.
|
09:00-09:45
Tartu Annelinna Gümnaasium
|
LAK-õppe kogemused matemaatika õpetamisel (1.- 6. kl)
Anne Kaskman
Töötoas räägitakse matemaatika seostamisest teiste õppeainetega, näiteks klassivälise lugemisega.
Anne Kaskman on Tartu Annelinna Gümnaasiumi eesti keele ja eestikeelsete ainete õpetaja, 3. klasside loovtööde koordinaator, osaleb kooli õppekavade uuendamises.
Õpituba toimub Tartu Annelinna Gümnaasiumi ruumis A237.
|
09:00-10:00
Tartu Aleksander Puškini Kool
|
Kodeerimine on lihtne
Daniil Novikov, Irina Nebogatova, Oxana Menyaylo, Svetlana Šipulina
Õpitoa eesmärk on veenda skeptikuid, et kodeerimist võib siduda iga õppeainega ja iga kooliastmega. Uuritakse, kas promptimine toimib nagu algoritm, saab teada, mis on "Sussilahing", missugused on värvilised vahetunnid ja kuidas kõlab muusika, mida pole olemas. Palun võta vahetusjalatsid kaasa.
Daniil Novikov on informaatikaõpetaja, Irina Nebogatova liikumisõpetaja, Oxana Menyaylo on huvijuht, Svetlana Šipulina muusikaõpetaja.
Õpituba toimub Tartu Aleksander Puškini Kooli ruumis 237 (arvutiklass).
|
10:00-11:00
Tartu Maarjamõisa Lasteaed
|
Vestlusring elust ja tegemistest lasteaia erirühmas
Külliki Matson, Viivi Rae, Valentina Kalvik
Õpitoas tutvustame vajaduspõhiselt loodud õppevahendeid, jagame oma kogemusi ja kutsume ka teid üles omi kogemusi jagama. Palun võta vahetusjalatsid kaasa.
Külliki Matson, Viivi Rae ja Valentina Kalvik on erirühmade pikaajalise kogemusega õpetajad.
Vestlusring toimub Tartu Maarjamõisa Lasteaia saalis.
|
10:00-11:30
Tartu Raatuse Kool
|
Digioskuste arendamine I kooliastmes Tartu Raatuse Kooli 2. klassi näitel ehk Kas 2. klassi õpilane saab referaadi koostamisega hakkama?
Eret Rennig
Praktiline töötuba, kus saab tutvuda üld- ja arvutiõpetuse lõiminguga 2. klassis referaadi koostamise ja inimeseõpetuse näitel.
Räägime, kuidas kasutada referaadi koostamist praktilise ülesandena, mis ühendab mitmeid õppeaineid ja arendab õpilaste oskusi mitmekülgselt. Tutvustame võimalusi, kuidas tõsta esile arvutiõpetuse rolli õppeainete lõimimisel.
Eesmärk on kinnistada õpetajate teadmisi ja oskusi, kuidas rakendada arvutiõpetust praktiliste ülesannete kaudu, pakkudes ideid ja tööriistu, mida klassiruumis kasutada.
Eret Renning on klassiõpetaja, kes peab oluliseks tehnoloogia rolli kaasaegses hariduses. Ta kasutab igapäevatöös palju arvuteid ja peab oluliseks digioskuste arendamist ning lõimingut teiste õppeainetega.
Õpituba toimub Tartu Raatuse Kooli ruumis 423.
|
10:00-10:45
Tartu Veeriku Kool
|
Pärlikaartide valmistamine
Arlette Arendi, Sigrid Soosaar
Pärlikaartide kui aktiivõppemeetodiga on hea võimalus tuua õppetegevustesse liikumist. Nende abil saab lahendada erinevaid ülesandeid, vastata küsimustele või kontrollida õpilaste teadmisi. Pärlikaarte saab kasutada nii lasteaias kui ka koolis kõikides vanuseastmetes.
Sigrid Soosaar on Tartu Kivilinna kooli klassiõpetaja ja Arlette Arendi on Tartu Veeriku Kooli huvijuht.
Õpituba toimub Tartu Veeriku Kooli ruumis A-126.
|
10:00-10:45
Ilmatsalu Põhikool
|
Praktilised tegevused I kooliastme pikas tunnis
Tiina Sakjas, Elen Teras
Millele pöörata tähelepanu pika tunni planeerimisel ja läbiviimisel? Kuidas säilitada õpilastes motivatsioon õppida ja tunnis kaasa töötada? Õpitoast saab osaleja kaasa praktilisi nippe ja häid mõtteid, mida pikas tunnis kasutada.
Õpituba viivad läbi I kooliastme klassiõpetajad, kelle jaoks on oluline luua klassiruumis õppimist soodustav keskkond. Liikumine ja põnevad tegevused käivad käsikäes.
|
10:00-11:15
Tartu Kesklinna Kool
|
MISSION X: treeni nagu astronaut
Tiivi Rüütel, Kristiina Tõnson
"MISSION X: treeni nagu astronaut” on kosmoseteadlaste, fitness-spetsialistide ja astronautide poolt välja töötatud haridusprogramm lastele ja kuni 14-aastastele.
Õpitegevustes kasutatakse kosmose teemat, et tekitada huvi inimese, looduskeskkonna, täppisteaduste ning tehnoloogia vastu. Lisaks põhjendatakse tervisliku toitumise ja liikumise tähtsust nii astronautide kui ka meie igapäevaelus.
Koolitusel tutvustame haridusprogrammi põhimõtet, selles osalemist ning seost riikliku
õppekavaga. Osalejatele jagame juhiseid ning teeme läbi erinevaid ülesandeid. Lisaks saab iga õpetaja soovi korral kaasa ülesannete kogumiku, postri rühma või klassi uksele ning oma (õpi)lastele jagamiseks kosmoseteemalisi kleebiseid.
Koolitusele on oodatud nii lasteaia- kui ka klassiõpetajad.
Kristiina Tõnson on klassiõpetaja ning Tiivi Rüütel põhikooli loodusainete õpetaja. Neid ühendab julgus uurida, avastada ja katsetada uusi võimalusi ning soov häid leide teistega jagada.
Õpituba toimub Tartu Kesklinna Kooli klassiruumis B202.
|
10:00-12:00
Tartu Lasteaia Tripsik Sipsiku maja
|
Kakskeelse lapse toetamine eesti õppekeelega mitmekultuurilises lasteaias
Maili Magerramov, Marika Kaldaäär
Tripsiku lasteaia õppealajuhataja annab ülevaate pilootprojektis osalemise eesmärkidest ja tulemustest lasteaias kakskeelsete laste toetamisel. Eesti keele õpetaja jagab oma nägemust kakskeelse lapse toetamise ja kaasamise põhimõtetest, võtetest ja võimalustest rühmas. Osalejad saavad tutvuda ja mängida õppevahenditega, harjutades tegevuste kohandamist ja raskusastme varieerimist. Osalejatel on võimalus omavahel arutleda ja jagada oma häid kogemusi.
Maili Magerramov on Tartu Lasteaia Tripsik vanemõpetaja. Lasteaias töötanud 13 aastat, algul rühmaõpetajana, viimased kolm õppeaastat eesti keele õpetajana eesti keelest erineva koduse keelega lastele.
Marika Kaldaäär on Tartu Lasteaia Tripsik õppealajuhataja. Lasteaed osales 2020-2024 haridus- ja teadusministeeriumi projektis „Professionaalne eestikeelne õpetaja lasteaias ja koolis”.
Õpituba toimub Tartu Lasteaed Tripsik Sipsiku maja saalis.
|
10:00-14:00
Miina Härma Gümnaasium
|
Tartu Liikuma Kutsuvate Koolide võrgustikuseminar
Marit Salus, Egle-Diana Keldt, Jana Kübar, Tiina Tubli, Aile Einola, Jannar Tähepõld, Kristi Lõbu, Elin Suits
|
10:00-11:00
Tartu Veeriku Kool
|
Kalisteenikaspordi ABC
Gert Voomets
Kalisteenikasport on treeningu vorm, milles kasutatakse ainult enda keharaskust jõu, painduvuse ja vastupidavuse parandamiseks. Kalisteenika on aina enam populaarsust koguv spordiala, kuna see ei nõua spetsiaalseid jõusaali seadmeid või kallist lisavarustust. Õpitoas saab ülevaate kalisteenikaspordiga alustest, tehnilisi näpunäiteid põhiharjutuste sooritamiseks ning soovitusi, milliste harjutuste suunas progresseeruvalt treenida.
Gert Voomets on Tartu Veeriku Kooli liikumisõpetuse õpetaja, sama valdkonna õppetooli juht. Ta peab oluliseks liikumisharrastuse arengut ja proovib selle jaoks ka oma panuse anda.
Õpituba toimub Tartu Veeriku Kooli matiruumis A 125.
|
10:00-11:45
Tartu Descartes'i Kool
|
Tartu haridusasutuste tervisedenduse tulevik
Indrek Nägelik, Kaja Kivisikk
Tartu Descartes'i kool ja Tartu linna tervisedenduse spetsialist Indrek Nägelik kutsuvad teid osalema inspireerival tervisedenduse päeval, mis on pühendatud tervema ja õnnelikuma hariduskeskkonna loomisele Tartu koolides ja lasteaedades.
Päeva alustame Tartu Descartes'i kooli tervisedenduse kogemuste kuulamisega. Seejärel tutvustab Tartu linna tervisedenduse spetsialist Indrek Nägelik põgusalt oma seniseid kogemusi ja tulevikuplaane Tartu haridusasutuste tervisedenduse edendamiseks.
Päev jätkub kaasahaarava paneeldiskussiooniga "Mida me ootame Tartu haridusasutuste tervisedenduselt? Minevik, olevik ja tulevik.". Kuuleme Tartu koolide ja lasteaedade esindajate, riigi tervisedenduse eestvedaja ning organisatsiooni seisukohti ja ideid, kuidas saaksime koos parema homse luua.
Seejärel suundume rühmatöösse, kus igaüks saab kaasa rääkida ja panustada Tartu haridusasutuste tervisedenduse visiooni loomisse. Rühmatöid juhivad erinevate hariduse tervisedenduse algatuste ja valdkondade organisatsioonid, kes jagavad praktilisi nippe ja kogemusi, mida õpetajad saavad kohe oma igapäevatöös kasutada.
Liitu meiega ja saa osa ideedest, mis aitavad kujundada tervemat ja toetavamat tulevikku meie laste ja noorte jaoks!
Indrek Nägelik on Tartu haridusasutuste tervisedenduse spetsialist ja Kaja Kivisikk on Descartes'i kooli tervisemeeskonna juht ning aktiivne tervisedendaja.
Õpituba toimub Tartu Descartes'i kooli aulas.
|
11:00-12:30
Tartu Kristjan Jaak Petersoni Gümnaasium
|
Teisel ringil õpetajaks
Kadri Kaarlep
Vestlusring neile, kes kas alles kaaluvad või on juba teinud oma elus karjääripöörde ning asunud tööle õpetajana. Kui sind vaevavad küsimused, mida see otsus endaga kaasa toob, kuidas kõigega toime tulla ning kas ja mida edasi õppima minna, et saada kvalifitseeritud õpetajaks, siis tule kohale ja jaga oma mõtteid. Tule ka siis, kui oled need sammud juba astunud ning saaksid oma kogemusega panustada teiste õpetajaks kasvamise teekonna sujuvamaks kujunemise heaks.
Kuigi Kadri Kaarlep õppis pärast gümnaasiumi lõpetamist haridusteadusi, ei tihanud ta toona klassi ette astuda ning töötas pea 15 aastat hoopis ravimitööstuses. Koroonaaeg aga pani väärtusi ümber hindama ning septembris alustas ta oma viiendat aastat õpetajana. Kevadel lõpetas Kadri TLÜ-s eesti keele ja kirjanduse õpetaja magistriõppe ning on seni oma valikuga väga rahul. Kadri soovib julgustada erasektoris kogemusi kogunud inimesi klassi ette tulema ning oma teadmisi, oskusi ning energiat õpilastega jagama. Samas pürgima ka õpetajakutse omandamiseni, sest professionaalsus ja isiklik eeskuju elukestvas õppes osalemise näol on noortega töötamisel äärmiselt olulised.
Vestlusring toimub Tartu Kristjan Jaak Petersoni Gümnaasiumis, ruumis A203.
|
11:00-13:00
Tartu Veeriku Kool
|
TORE töötuba ehk Miks tuua TORE huviring kooli
Anneli Malleus, Cris-Sondra Hallik
TORE on Tugiõpilaste Oma Ring Eestis, mis tegeleb õpilaste sotsiaalsete oskuste arendamisega mänguliste tegevuste kaudu. Kokku on huviringis 20 kohtumist pikkusega 120 minutit, mille jooksul saavad õpilased rolli- ja meeskonnamängude kaudu juurde enesekindlust ja julgust. Töötuba on mõeldud kõigile, kes tahavad teada, mida selles huviringis tehakse, tutvuda materjalidega ning loomulikult ka ise praktilistes tegevustes osaleda. Mänge saab edukalt kasutada klassijuhatajatundides, ainetundides, klassiõhtutel ja kooliüritustel.
Anneli Malleus on Tartu Veeriku Kooli inglise keele õpetaja, kes on TORE-ga tegelenud kuus aastat. Cris-Sondra Hallik on Tartu Veeriku Kooli sotsiaalpedagoog, kes on TORE juhendaja teist aastat. Anneli Malleus töötas varem Valga maakonnas, kus TORE ring toimis edukalt maakonna-siseselt, ning kuue kooli vahel toimusid ühisüritused, mille projektide algatajateks olid õpilased.
Õpituba toimub Tartu Veeriku Kooli ruumis 420.
|
11:00-13:00
Hariduse Tugiteenuste Keskus
|
Lasteaia keskkond lapse sotsiaalsete oskuste arendajana
Päivi Kõiv, Jana Saluoks
Lasteaia keskkond mängib olulist rolli lapse sotsiaalsete oskuste arendamisel, pakkudes nii võimalusi suhtlemiseks kui ka turvalist ja toetavat ruumi uute oskuste õppimiseks ja harjutamiseks. Koolituse eesmärk on suurendada teadlikkust sellest, kuidas lasteaia füüsiline ja emotsionaalne keskkond toetab laste sotsiaalset arengut. Koolitusel jagame praktilisi nõuandeid ja parimaid tavasid, kuidas luua toetav ja kaasav keskkond, mis soodustab laste emotsionaalset turvalisust ja sotsiaalsete oskuste omandamist.
Koolitust viivad läbi Hariduse Tugiteenuste Keskuse spetsialistid, psühholoog Jana Saluoks ja logopeed Päivi Kõiv. Jana ja Päivi omavad pikaajalist kogemust oma erialatöös, viivad läbi sotsiaalsete oskuste eelkooli ning teevad tihedat koostööd lasteaedade meeskondadega, et toetada kõigi laste edasijõudmist ja kohanemist lasteaiakeskkonnas.
|
11:00-12:00
Tartu Luterliku Peetri Kooli lasteaed, Roosi maja
|
Loova mõtlemise liikumapanemise kunstid
Külvi Teder
Praktiline õpituba, kus saab tutvuda lasteaias loovat mõtlemist ja kujutlusvõimet arendavate meetodite, vahendite ja keskkonnaga.
Külvi Teder on alushariduses õppimist-õpetamist mõtestanud ja rakendanud üle 20 aasta. Tartu Luterliku Peetri Kooli lasteaias püüab ta luua tingimused päris õppimiseks, mille eelduseks on iga lapse/töötaja psühholoogiline heaolu.
Õpituba toimub Tartu Luterliku Peetri Kooli lasteaia Roosi maja I korrusel.
|
11:00-13:00
Tartu Raatuse Kool
|
Taaskasutus kunstitunnis
Kadri Kosk
Töötuba pakub võimalust tutvuda ja ise järele proovida erinevaid taieseid, mille loomisel on oluline roll materjalide taaskasutusel.
Kadri Kosk on kunstiõpetaja, kes üritab võimalikult palju kasutada olemasolevaid materjale.
Õpituba toimub Tartu Raatuse Kooli kunstiklassis.
|
11:00-12:00
Tartu Veeriku Kool
|
Kalisteenika ABC
Gert Voomets
Kalisteenikasport on treeningu vorm, milles kasutatakse ainult enda keharaskust jõu, painduvuse ja vastupidavuse parandamiseks. Kalisteenika on aina enam populaarsust koguv spordiala, kuna see ei nõua spetsiaalseid jõusaali seadmeid või kallist lisavarustust. Õpitoas saab ülevaate kalisteenikaspordiga alustest, tehnilisi näpunäiteid põhiharjutuste sooritamiseks ning soovitusi, milliste harjutuste suunas progresseeruvalt treenida.
Gert Voomets on Tartu Veeriku Kooli liikumisõpetuse õpetaja, sama valdkonna õppetooli juht. Ta peab oluliseks liikumisharrastuse arengut ja proovib selle jaoks ka oma panuse anda.
Õpituba toimub Tartu Veeriku Kooli matiruumis A 125.
|
11:00-12:30
Tartu Pärli Kool
|
Kehaline tervis nutiajastul
Inna Sulg
Praktiline liikumise töötuba, mille fookuses on nutisedamete ja arvuti taga töötamise mõju selgroole ja liigestele, mis omakorda mõjutab kehahoiakut ja keha tervist. Teeme harjutusi, mida saab kasutada nii tööl, kodus kui ka tunnis. Oleme loovad ja kogeme muutust.
Inna Sulg on tantsu- ja liikumisõpetaja olnud pea 50 aastat. 1985.a lõpetas ta TPedI tantsujuhtimise eriala, millele on järgnenud alates 1992. aaastast erinevaid tantsualaseid koolitusi, süvenemine tantsuteadusesse, kokkupuude liikumisteadusega Tartu Ülikoolis. Inna on olnud tantsuanatoomia/kinesioloogia õppejõud TÜ VKAs ja TÜs. Viimasel kümnel aastal on ta pühendunud laste, noorte, täiskasvanute ja eakate keha tervisele liikumise ja tantsulise kehatunnetuse kaudu.
Õpituba toimub Tartu Pärli Kooli aulas.
|
11:00-12:30
Tartu Raatuse Kool
|
BiblioLingua – uus, põnev ja kohe rakendatav tööriist igale keeleõpetajale
Aire Rillo, Mailiis Meitsar
Tutvustame keeleõpetajetele põnevat ning tundides rakendamiseks valmis olevat tööriistakasti ja veebiplatvormi, mille kuue riigi õpetajad on kaks aastat kestnud rahvusvahelise projekti raames loonud, neid koolides testinud ja täiendanud. Arvesse on võetud väga erineva keeletaseme ja erivajadustega õpilaste võimeid ja vajadusi.
Õpitoa sihtrühmaks on kõik keeleõpetajad, olenemata õpetatavast keelest või õppevormist.
Õppematerjalide e-raamatukogu osa on koostatud kolmel erineval keeleõppe tasemel õppijate jaoks ning baseerub Euroopa kirjandusklassika pärlitel. Iga e-raamatu jaoks on loodud õpijuhis ning tundides kasutamiseks mõeldud tunnikavad, mis sobivad rakendamiseks nii koolitundides kui täiskasvanute keeleõppes, nt uussisserändajate eesti keele õppes.
Kuigi praegu on rakenduses võimalik kasutada materjale inglise, eesti, prantsuse, slovakkia, hispaania ja itaalia keele õppeks, siis nii eesti kui inglise keeles olevate juhiste abil saab igaüks luua just endale sobiva õppematerjali misiganes keele õppimiseks.
BiblioLingua projekt on kaasrahastatud Euroopa Liidu Erasmus+ programmi poolt.
Vaata ka projekti kodulehte, mis veel valmivate materjalidega täieneb - https://bibliolingua.eu/et/
Kohvi pakutakse alates 10:40.
Aire Rillo ja Mailiis Meitsar on pikaaegse kogemusega inglise keele õpetajad, klassijuhatajad ning aktiivsed osalejad eripalgelistes välisprojektides. Mõlemat seob avatus uuele, huvi kirjanduse ja teiste kultuuride vastu. Aire on ka Raatuse kooli teise kooliastme õppetooli juht.
Õpituba toimub Tartu Raatuse kooli auditooriumis (II korrus).
|
13:00-14:00
Tartu Lasteaed Ristikhein
|
Helkides sügisesse
Kaidi Meus
Praktilises õpitoas valmistatakse helkivaid ripatseid ja antakse juhiseid, kuidas neid koos lastega valmistada. Õpitoas saab teadmisi, kuidas käsitööd õppetegevustesse lõimides peenmotoorikat arendada.
Õpitoa läbiviijaks on õpetaja, kes oma käsitööoskusi oskuslikult lasteaia õppetegevustesse lõimib. Õpetajal on kogemus õpitubade läbiviimisel nii laste kui täiskasvanutega.
Õpituba toimub Tartu Lasteaed Ristikhein kunstiruumis.
|
13:00-14:30
Tartu Veeriku Kool
|
Õpilase arenguvestlus Google Meeti ja Stuudiumi abil
Gert Voomets
Õpitoas räägitakse, kuidas viia õpilaste arenguvestlusi läbi Google Meeti ja Stuudiumi keskkonnas.
Gert Voomets on Tartu Veeriku Kooli liikumisõpetuse õpetaja ja hinnatud klassijuhataja.
Tartu Veeriku Kooli ruumis A 208.
|
13:00-14:30
Tartu Veeriku Kool
|
Unenäopüüdja valmistamine
Arlette Arendi, Liisi Täht
Meisterdame koos unenäopüüdja, mis sobib nii õpiruumi kui ka rahunemisnurka. Unenäopüüdja loob rahuliku ja hubase keskkonna.
Unenäopüüdja saab pärast töötuba kaasa võtta.
Arlette Arendi on Tartu Veeriku Kooli huvijuht ja Liisi Täht Tartu Veeriku Kooli klassiõpetaja.
Õpituba toimub Tartu Veeriku Kooli ruumis A-126.
|
13:00-14:30
Tartu Tamme Kool
|
Supervisioon kui vaimse tervise tööriist, mis annab edasiliikumisele tiivad
Viivika Keskküla
Õpetajana töötades kogeme iga päev erinevaid väljakutseid, mis ühel või teisel moel meie elu mõjutavad. Miks mingi lugu jääb kauem kummitama? Miks mõni inimene või olukord käivitab tugevad tunded, aga teine mitte? Kui palju meie enda (elu)lugu mõjutab seda, kuidas me klassiruumis õpilastega toimetame ja väljakutsetega tegeleme? Kuidas me oma tugevate tunnete ja muremõtetega toime tuleme? Neile ja ka teistele küsimustele otsime vastuseid supervisiooni silmade kaudu. Töötoas tutvustan supervisiooni kui suurepärase enesesõbralikkuse ja enesehoiu tööriista ning räägin isiklikule kogemusele tuginedes selle mõjust vaimsele tervisele. Lisaks teeme kohalolijatega ka ühe supervisiooni meetodi läbi.
Viivika Keskküla on Tartu Tamme Kooli õpetaja, MTÜ Haridusmentorid haridusmentor, SA Kiusamisvaba Kool koolitaja ning TÜ-s alustava õpetaja tugiprogrammi rühmajuht. Tema kireteemaks on õpetajate vaimse heaolu suurendamine. Oma teadmisi täiendab Viivika, õppides ISCI-s (International Supervision and Coaching Institute) superviisoriks ja coach'iks, lisaks läbib ta Tartu Psühhodraama Instituudis psühhodraama rakendaja väljaõpet.
Õpituba toimub Tartu Tamme Kooli klassiruumis 222.
|
13:00-14:00
Online-seminar Teamsis
|
Ettevõtlikkus kui edasiviiv jõud: lahenduste leidmise kunst
Inna Sidoruk
Loeng on veebis
Ettevõtlikkus on võimas mootor, mis aitab meil kiiresti muutuvas maailmas edukalt edasi liikuda. Töötoas uurime, kuidas ettevõtlusõpe toetab laste arengut ning aitab neil arendada oskusi, mis on vajalikud muutustega kohanemiseks ja edukaks toimetulekuks tulevikus. Arutleme, kuidas ettevõtlik mõtteviis soodustab nii isiklikku arengut kui ka panustab laiemalt ühiskonna heaolusse. Keskendume praktilistele meetoditele ja loovale probleemilahendusele, mis aitavad lastel iseseisvalt mõelda, koostööd teha ja oma ideid ellu viia.
Lisaks tutvustatakse seminaril 2022. aastal välja antud ettevõtluspädevust ja rahatarkust arendavaid alushariduse materjale "Vinks-Vonks avastab ja seikleb" ning "Vinks-Vonks julgeb ja proovib".
Inna Sidoruk on muusikaõpetaja, ettevõtlusõppe suuna arendaja alushariduses, haridusteaduse ja ärijuhtimise magister. Alates aastast 2015 on Inna Sidoruk välja töötanud ja rakendanud lasteaias Triinu ja Taavi (praegu Tripsik) kahele viimasele lasteaia vanusegrupile ettevõtlusõppe kava, mille põhjal viinud läbi majandus- ja ettevõtlusõppemänge ja tegevusi lasteaias. Loodud kava sai ka üheks sisendiks koostöös ettevõtlus- ja karjääriõppe programmiga „Edu ja Tegu“, Haridus- ja Teadusministeeriumiga, Rahandusministeeriumiga ning Haridus- ja Noorteametiga loodud ettevõtluspädevust ja rahatarkust tutvustavate Vinks-Vonks õppematerjalide loomisele alushariduses.
Õpituba toimub veebis: https://teams.live.com/meet/9457859373990?p=zNM77DryHzdbDDO5Xj
|
13:00-14:00
Tartu Lasteaed Kannike
|
Käed-külge katsete maailm: põnevate praktiliste tegevuste lõimimine lasteaia õppetegevustesse
Kertu Abras, Helerin Traat, Alen Varep, Silja Põder
Koolitus "Käed-külge katsete maailm: põnevate praktiliste tegevuste lõimimine lasteaia õppetegevustesse" on mõeldud lasteaiaõpetajatele, kes soovivad rikastada oma õppetööd põnevate praktiliste katsetega. Koolituse käigus saavad osalejad meelde tuletada ja katsetada erinevaid teaduslikke ja mängulisi katseid, mis sobivad lasteaias kasutamiseks. Lisaks jagatakse praktilisi näiteid ja metoodilisi lahendusi, kuidas lõimida tehtavaid katseid erinevate õppevaldkondadega ja pedagoogiliste lähenemistega, nagu avastusõpe ja projektõpe. Osalejad lahkuvad koolituselt ideedega, kuidas muuta laste õppetöö praktiliseks, huvitavaks ja mitmekülgseks.
Koolitust viivad läbi noored ja rõõmsameelsed lasteaiaõpetajad, kes on kirglikud praktiliste katsete ja innovatiivsete metoodikate lõimimise suhtes. Läbiviijad on kogenud koolitajad ning varasemalt võtnud aktiivselt osa erinevatest haridusüritustest (hariduslaat, haridusfestival, Tartu ja Tallinna Ülikooli haridusprojektid jne.)
Õpituba toimub Tartu Lasteaed Kannike suures saalis.
|
13:00-14:30
Tartu Lasteaed Hellik
|
Kõnest saab muusika
Diana Viia
Tutvume erinevate oskustega, mille abil lasteaias samm-sammult saavutada suutlikkus mängida plaatpillidel. Kuidas saavutada koosmäng pilliorkestris. Missuguseid vahendeid kasutab muusikaõpetaja meistriteoste loomisel. Osalejatel on võimalus praktilise tegevuse kaudu ise kogeda lapse teekonda pilliõppes. Õpituppa on eelkõige oodatud muusikaõpetajad, aga ka teised teemast huvitujad.
Diana Viia on Tartu Lasteaed Hellik muusikaõpetaja. Lasteaia muusikuna töötanud alates 2010a. Lõpetanud Viljandi Kultuurikolledži, täiendanud end Eesti Muusika- ja Teatriakadeemias koolieelse lasteasutuse muusikalise pedagoogika täiendkoolitusel ning erinevatel Orff-metoodika kursustel. Osalenud ning olnud ka koolitaja Eesti Muusika- ja Teatriakadeemia suvekoolis.
Õpituba toimub Tartu Lasteaed Helliku muusikatoas.
|
13:00-15:00
Tartu Lasteaed Poku
|
Veega teel: kulgeja kuuleb, mängija märkab, tegutseja tunneb, kuidas vesi mäletab
Evelin Laugus, Ann Külm, Ester Urbanik, Carolyn Tamm
Pokude õpiõuele astudes sisened sa koostöisesse loovmängu, kus tegutsemise kaudu avad oma meeli, mis aitab luua seoseid, ärgitab uudishimu ning vabastab loovuse. Aitame sul märgata loodust, kui lõputut ressurssi õppe- ja mänguvahendi leidmiseks.
Õpitoas on sinu veeteel kulgemise suunajateks ja loovuse paisude avajateks Poku lasteaia õuesõppe entusiastid, loodusest loovust ja lugusid ammutavad õpetajad Ann Külm, Ester Urbanik, Carolyn Tamm ja õppealajuhataja Evelin Laugus ning meie õpiõue keskkond, kui lisaõpetaja igal õpiseiklusel. Riietuda vastavalt ilmale, parem, kui käed on vabad tegutsemiseks.
Õpituba toimub Tartu Lasteaed Poku õueala kaardi juures.
|
14:00-15:00
Online-seminar Teamsis
|
Rääkimine kui kunst, mis viib edasi
Inna Sidoruk
Loeng on veebis
Töötoas jagan isikliku kogemusloo põhjal, kuidas teisest keelekeskkonnast tulnud laps kohaneb eestikeelses keskkonnas. Praktiliste näidete kaudu lasteaiast ja koolist toon esile, kuidas keeleline keskkond mõjutab lapse enesekindlust, sotsiaalset arengut ja võimet uues kultuuriruumis kohaneda ja areneda. Samuti arutleme, milline on õpetaja ja vanemate roll ning rääkimise mõju lapse keelelises ja isiklikus arengus ning kuidas seda arengut kõige paremini toetada.
Inna Sidoruk on muusika- ja ettevõtlusõpetaja, haridusteaduse ja ärijuhtimise magister, Kogemusnõustajate Koja registris esindatud kogemusnõustaja ja projekti Räägime üks eestvedajatest.
Õpituba toimub veebis: https://teams.live.com/meet/9455928856252?p=jWklQvZBH8ueLpaPwx
|
14:00-15:00
Tartu Lasteaed Pääsupesa
|
Ringtreeningu erinevad võimalused
Egle Madissoo
Tutvume ringtreeningu erinevate võimalustega (erinevate vanusegruppide kaasamine, muusika kasutamine, valdkondade lõimimine). Osalejad peavad olema valmis füüsiliseks pingutuseks, sest teeme koos läbi ühe üldarendava ringtreeningu ning arutame, kuidas seda kohandada erinevatele sihtgruppidele. Vajalikud on sportlikud riided ja sportlikud vahetusjalatsid.
Egle Madissoo on 22 aastat olnud Tartu Lasteaed Pääsupesa liikumis- ja ujumisõpetaja ning 25 aastat rühmatreeningute treener. Tegeleb igapäevaselt aia-, liit- ja sobitusrühmade lastega ning täiskasvanutega.
Õpituba toimub Tartu Lasteaed Pääsupesa spordisaalis.
|
14:00-15:00
Tartu Luterlik Peetri Kool
|
Kuidas panna lapsed edasiliikuvalt ehk motiveeritult tegutsema ja õppima?
Külvi Teder
Loeng keskendub tegevustele ja põhimõtetele, kuidas saab õpetaja lastes käivitada sisemise motivatsiooni ehk liikuma paneva jõu, et laps tahaks tegutseda ehk õppida. Juttu tuleb ka teooriast, näiteks mis on motivatsiooni eeltingimused, mida õpetaja saab oma töös arvestada, et ka suhted lastega oleks head ja koostöised. Fookuses on lasteaiaealised lapsed, kuid põhimõtted kehtivad kõigi inimeste puhul.
Külvi Teder on hariduse, sealhulgas alushariduse, valdkonnas tegutsenud ja seda pidevalt mõtestada püüdnud üle 20 aasta. Igapäevane töö on seotud väärtuskasvatuse lasteaia hoidmise ja arendamisega.
Loeng toimub Tartu Luterlik Peetri Kooli kinosaalis.
|
14:00-15:00
Tartu Väike Päike Lasteaed
|
Tulevikuoskuste kujunemine lasteaias praktiliste tegevuste kaudu
Mari Kummer, Karin Eesmaa
Mis on tulevikuoskused? Kuidas nende kujunemist lasteaias toetada? Praktilise õpitoa kaudu leiame nendele küsimustele vastused.
Mari Kummer on Väikese Päikese Lasteklubi üldõppejuht. Ta on uuenduslike lahenduste, kastist välja mõtlevate inimeste, teaduspõhisuse ja laste fänn.
Karin Eesmaa on Väikese Päikese Lasteklubi haridustehnoloog. Ta on uudishimulike laste, teaduse, robootika ja käed-külge-õppe fänn.
Õpituba toimub Tartu Väike Päike Lasteaia saalis.
|
15:00-17:00
Hariduse Tugiteenuste Keskus
|
Klassijuhataja koostöö võimalikkusest konfliktis lapsevanematega
Maria Urbel, Kadi Lukka
Selgitame konfliktide olemust, konfliktis olevate inimestega töötamise põhimõtteid, tutvustame suhtekolmnurkade põhimõtet ning nendesse sattumise riske. Anname praktilisi nõuandeid, kuidas jääda konfliktis olevate isikutega suheldes neutraalseks ja kuidas ennast selles olukorras hoida. Oodatud on klassijuhatajad, aga ka teised teema vastu huvi tundvad spetsialistid.
Mõlemad koolitajad on mitmekülgse ettevalmistusega praktikud. Omavad kogemust töötamisest nii haridusasutuses kui Hariduse Tugiteenuste Keskuses. Pereterapeudi ja taastava õiguse konfliktivahendajana on mõlemal koolitajal jagada väärtuslikke praktilisi soovitusi ja nõuandeid. Maria Urbel, psühholoog ja pereterapeut Kadi Lukka, sotsiaalpedagoog ja taastava õiguse konfliktivahendaja.
|
15:00-16:45
Tartu Elektriteater
|
KINOSEANSS: „Maria Montessori“
La Nouvelle Femme
Prantsusmaa, Itaalia, 2023
1h 39 min
Režissöör: Léa Todorov
Biograafiline draama, mis räägib erakordsest naisest, arstist ja õpetajast, kes muutis õpetamise olemust ja pedagoogika ajalugu. Tegemist ei ole klassikalise eluloofilmiga, see käsitleb väikest perioodi naise elust ja lugu on tehtud mängufilmilikumaks. Küll annab linateos edasi Maria isiksuse erakordsuse ja pärast filmi on hinges tänutunne, et maailmas on inimesi, kes oma igapäevast tööd tehes on jõudnud millegi suuremani, jätnud jälje ajalukku.
Aasta 1900. Kurtisaan Lili põgeneb Pariisist Rooma, et varjata oma õpiraskustega tütart. Itaalias kohtub ta Maria Montessoriga, kes on pioneer uue õpetamismeetodi väljatöötamisel ja on nõus Lili tütre oma hoole alla võtma. Toetades, õpetades ja ravides võõraid lapsi, peab Maria samal ajal elama eemal oma pojast. Kuidas tulla igapäevaselt toime isikliku süütundega ja võidelda tööalaselt meestekeskses maailmas, sellest saamegi filmis aimu.
Treiler: https://youtu.be/AHFdhmxUuaY?si=fesLxEDgb4jUHlxo
|
16:00-17:00
Tartu Linnamuuseum
|
Tartu 2024 vahepala: kuraatorituur näitusel „Peedist pesumasin”
Meeli Väljaots
Euroopa kultuuripealinn Tartu 2024 meeskond pakub Tartu Haridusfestivali osalistele neli kultuurilist vahepala ehk neli tuuri, kus õpetaja saab nautida kultuuri ja koguda uusi teadmisi. Usume, et kultuurist osasaamine on üks olulistest inimese tasakaalu saavutamise ja ellujäämise kunstidest.
Tartu linnamuuseumis on 24. aprillist kuni 29. detsembrini avatud näitus „Peedist pesumasin: leidlikkus linnas“, kus näeb, kui leidlikud ja osavad pidid olema nõukogude aja linnainimesed.
Nõukogude ajal ei olnud poest midagi vabalt saada või oli kaup näotu ja viletsa kvaliteediga. Enda tarbeks tuli sageli valmistada nii riideid, aksessuaare kui ka mööblit, tarbeesemeid jms. Need, kes hakkasid endale oma maja ehitama, pidid samuti rinda pistma erinevate raskustega. Defitsiidi ja vajaduste vastuolu muutis inimesed leidlikuks ning säästlikuks.
Näitus on koostatud valdavalt põlistartlaste ja Tartu linnaga lühemat või pikemat aega seotud olnud inimeste mälestuste, eseme- ja fotolugude põhjal. Samuti saab uudistada väikse linnakodu vannituppa ehitatud kodust fotolaborit.
“Peedist pesumasin: leidlikkus linnas” on osa Euroopa kultuuripealinn Tartu 2024 põhiprogrammist.
Näitusest lähemalt siin: https://muuseum.tartu.ee/exhibition/peedist-pesumasin-leidlikkus-linnas/
|
18:00
Tartu Annelinna Gümnaasium
|
Annelinna lauluolümpia „Sport versus muusika?“
Julia Trubatšova
Lauluolümpia pakub võimalust kogeda maagilist muusika ja spordi koosmängu. Kuulda saab spordivõistluste ja olümpiamängude avatseremooniate legendaarseid laule – nii spordist, liikumisest, inimese võimekusest kui ka kõikidest spordiga kaasnevatest emotsioonidest ja kirgedest.
Laulufestivali korraldab Tartu Annelinna Gümnaasiumi aulas. Festivali programmijuht on Julia Trubatšova.
Meeleolu keeravad nii meloodiliselt kui ka sportlikult krussi õhtujuhid Eeva ja Villu Talsi.
Üritus on tasuta.
|